II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu jest kontynuatorem przedwojennego II Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Toruniu, które powstało w 1932 roku w budynku przy ulicy Sienkiewicza 40/42, zajmowanym obecnie przez Wyższe Seminarium Duchowne. II Liceum Ogólnokształcące w Toruniu powołano ponownie do życia po wojnie w lipcu 1947 roku, natomiast uroczystość nadania imienia Królowej Jadwigi odbyła się 9 czerwca 2008 roku. Obecnie szkoła rozwija się w nowej, doskonałej lokalizacji nawiązując do swojej bogatej wieloletniej tradycji. Jej mury opuścili m.in. prof. Leszek Balcerowicz, Bogusław Linda, prof. Andrzej Jamiołkowski i prof. Maciej Konacki. Korzystne położenie sprawia, że do szkoły można łatwo dojechać zarówno z różnych punktów miasta, jak i z gmin ościennych. A lekcje kończą się najpóźniej o 15.25. Dużym atutem jest baza lokalowa – budynek po gruntownym remoncie spełnia współczesne standardy estetyczne i techniczne, pracownie przedmiotowe są przestronne i bogato wyposażone w środki dydaktyczne oraz audiowizualne.
Uczniowie mają do dyspozycji pracownie komputerowe, laboratorium językowe, pracownię nauk przyrodniczych, centrum informacji czytelniczej, siłownię, dużą salę gimnastyczną, kompleks boisk sportowych z syntetyczną bieżnią, basen, stołówkę, sklepik szkolny ze strefą relaksacyjną (muzyka, tenis stołowy, cymbergaj, piłkarzyki), ekrany telewizyjne na korytarzach szkoły. Rytm dnia w szkole wyznaczają bezstresowe dzwonki czyli melodie emitowane z głośników zamiast tradycyjnych ostrych dzwonków. Szczególną atrakcją umożliwiającą regenerację sił na przerwach jest patio na wolnym powietrzu z meblami ogrodowymi.
„Toruńska dwójka” to szkoła przyjazna uczniowi, pozwala łączyć naukę z wypoczynkiem i rozwijaniem swoich pasji, kompleksowo przygotowuje do matury i daje szansę twórczych poszukiwań. Tu uczeń nie jest anonimowy, może być sobą i zawsze liczyć na grono pedagogiczne – przyjazne oraz otwarte na pomysły i inicjatywy. Poza zdobywaniem wiedzy uczniowie mogą realizować swoje pasje także na innych płaszczyznach – w szkole działają koła przedmiotowe i sportowe oraz koło teatralne „Na ostatnia chwilę”, które co roku przygotowuje autorskie przedstawienie. Wieloletnią tradycją są także wymiany i współpraca z zaprzyjaźnionymi szkołami: Hainberg Gymnasium w Getyndze, Heinrich Heine Gymnasium w Dortmundzie, a od 2019 roku także ze szkołą Arcivescovile w Trydencie we Włoszech. To wyjątkowa okazja na spotkanie z rówieśnikami zza granicy, wymianę doświadczeń i otwarcie na świat.
Pieczęć historyczna przedwojennego II Liceum
Uroczystość nadania imienia Królowej Jadwigi
Szkoła proponuje naukę w klasach o następujących profilach:
- klasa policyjna – patronat nad uczniami tych klas objęła Komenda Miejska Policji w Toruniu. Proces dydaktyczny jest wzbogacony o zajęcia praktyczne prowadzone m.in. na terenie toruńskich komisariatów, dodatkowymi atutami są obowiązkowe wyjazdy na obozy szkoleniowo-kondycyjne, zajęcia na strzelnicy, szkolenie z zakresu samoobrony oraz wyjazdy do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Szkoły Policji w Pile.
- klasa psychologiczno – pedagogiczna – ofertę edukacyjną uzupełnia szeroka współpraca z Wydziałem Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu oraz dodatkowe zajęcia z psychologii. Uczniowie zdobywają także pierwsze doświadczenia pedagogiczne dzięki zajęciom w zaprzyjaźnionych fundacjach i placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Mają też bogatą ofertę działania jako wolontariusze.
Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w licznych kołach zainteresowań oraz w zajęciach dodatkowych organizowanych w szkole, które przygotowują do egzaminu maturalnego oraz pomagają w wyborze dalszych kierunków kształcenia.
By lepiej zrozumieć otaczający nas świat zajęcia geografii wzbogacone zostaną o zajęcia w terenie, marsze na orientację, cykliczne rajdy szkolne i wycieczki rowerowe.